Hotel Tobaco
European Property Awards World Travel Awards
Przyjazd 02 sie' 21
Wyjazd 03 sie' 21
Wesele TripAdvisor
Historia

Historia

Historia Tobaco Park, którego częścią jest hotel Tobaco, rozpoczyna się w XIX wieku - w burzliwych czasach fabrykanckiej "ziemi obiecanej".

Dzieje kompleksu Tobaco Park, do którego należy Hotel Tobaco, sięgają końca XIX wieku, kiedy to jeden z łódzkich fabrykantów,  Karol Kretschmer, zaczął szukać miejsca odpowiedniego do rozbudowy i modernizacji swojego zakładu włókienniczego. Fabryka Kretschmera, jedna z pierwszych w Łodzi, wcześniej mieściła się w samym centrum, przy ulicy Piotrkowskiej, gdzie trudno było o przestrzeń dostatecznie dużą, by wcielić w życie  wizję przedsiębiorczego przemysłowca. Ulica Kopernika (wtedy Milscha) nie była wyborem przypadkowym. Położenie na ówczesnych obrzeżach miasta stwarzało idealne warunki dla systematycznej rozbudowy fabrycznego kompleksu, a sąsiedztwo nowo wybudowanej linii kolejowej i działającej do dziś stacji Łódź Kaliska czyniło tę lokalizację wyjątkowo atrakcyjną z logistycznego punktu widzenia.
Fabryka chustek wełnianych, wyposażona w nowoczesną parową przędzalnię oraz 62 krosna ręczne, prosperowała doskonale, w szczytowym okresie zatrudniając ponad 300 pracowników. Dobrą passę przerwał dopiero wybuch I Wojny Światowej.
Pamięć o początkach kompleksu i o osobie samego założyciela fabryki, przetrwała nie tylko w starych dokumentach. Nazwa hotelowej restauracji „U Kretschmera” na co dzień przypomina o historycznym charakterze obiektu.

W 1925 roku kompleks stał się własnością Państwowego Monopolu Tytoniowego, a rok później został uzupełniony o budynki w stylu modernistycznym. To w jednym z nich mieści się dziś hotel Tobaco. Wziął on swoją nazwę właśnie od Fabryki Tytoniu i Papierosów, w którą przekształcono dawny zakład włókienniczy. Fabryka ta, jedna z największych w Polsce, funkcjonowała do końca XX wieku, produkując znane paczkowane papierosy takie jak Płaskie, Egipskie czy Popularne.

Obecnie całość, znana pod nazwą Tobaco Park, stanowi jedną z najnowszych inwestycji grupy deweloperskiej Arche Sp. z o.o., od 25 lat specjalizującej się w rewitalizacji budowli historycznych i adaptowaniu ich na obiekty noclegowe. Przykładami podobnych realizacji są pałac Łochów, Pałac Sieniawa, czy Zamek w Janowie Podlaskim.
Prócz hotelu w skład Tobaco Park wchodzą mieszkania, lofty i apartamenty, charakteryzujące się ciekawie zaaranżowanymi przestrzeniami i niestandardowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Całość zachowała wyjątkowy klimat i ducha dawnej Łodzi.

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij