Hotel Tobaco
European Property Awards World Travel Awards
Przyjazd 20 sty' 22
Wyjazd 21 sty' 22
Bon Turystyczny Wesele TripAdvisor
Historia

Historia

Historia Tobaco Park, którego częścią jest hotel Tobaco, rozpoczyna się w XIX wieku - w burzliwych czasach fabrykanckiej "ziemi obiecanej".

Dzieje kompleksu Tobaco Park, do którego należy Hotel Tobaco, sięgają końca XIX wieku, kiedy to jeden z łódzkich fabrykantów,  Karol Kretschmer, zaczął szukać miejsca odpowiedniego do rozbudowy i modernizacji swojego zakładu włókienniczego. Fabryka Kretschmera, jedna z pierwszych w Łodzi, wcześniej mieściła się w samym centrum, przy ulicy Piotrkowskiej, gdzie trudno było o przestrzeń dostatecznie dużą, by wcielić w życie  wizję przedsiębiorczego przemysłowca. Ulica Kopernika (wtedy Milscha) nie była wyborem przypadkowym. Położenie na ówczesnych obrzeżach miasta stwarzało idealne warunki dla systematycznej rozbudowy fabrycznego kompleksu, a sąsiedztwo nowo wybudowanej linii kolejowej i działającej do dziś stacji Łódź Kaliska czyniło tę lokalizację wyjątkowo atrakcyjną z logistycznego punktu widzenia.
Fabryka chustek wełnianych, wyposażona w nowoczesną parową przędzalnię oraz 62 krosna ręczne, prosperowała doskonale, w szczytowym okresie zatrudniając ponad 300 pracowników. Dobrą passę przerwał dopiero wybuch I Wojny Światowej.
Pamięć o początkach kompleksu i o osobie samego założyciela fabryki, przetrwała nie tylko w starych dokumentach. Nazwa hotelowej restauracji „U Kretschmera” na co dzień przypomina o historycznym charakterze obiektu.

W 1925 roku kompleks stał się własnością Państwowego Monopolu Tytoniowego, a rok później został uzupełniony o budynki w stylu modernistycznym. To w jednym z nich mieści się dziś hotel Tobaco. Wziął on swoją nazwę właśnie od Fabryki Tytoniu i Papierosów, w którą przekształcono dawny zakład włókienniczy. Fabryka ta, jedna z największych w Polsce, funkcjonowała do końca XX wieku, produkując znane paczkowane papierosy takie jak Płaskie, Egipskie czy Popularne.

Obecnie całość, znana pod nazwą Tobaco Park, stanowi jedną z najnowszych inwestycji grupy deweloperskiej Arche Sp. z o.o., od 25 lat specjalizującej się w rewitalizacji budowli historycznych i adaptowaniu ich na obiekty noclegowe. Przykładami podobnych realizacji są pałac Łochów, Pałac Sieniawa, czy Zamek w Janowie Podlaskim.
Prócz hotelu w skład Tobaco Park wchodzą mieszkania, lofty i apartamenty, charakteryzujące się ciekawie zaaranżowanymi przestrzeniami i niestandardowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Całość zachowała wyjątkowy klimat i ducha dawnej Łodzi.

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij